Psychoterapia to sfera, która – z punktu pojmowania amatora by się mogło zdawać – przeżywa od wielu lat swój rozkwit w Polsce, niemniej jednak publikacje najświeższych eksperymentów statystycznych wydają się temu zaprzeczać. Jak jest faktycznie? Sprawdziliśmy!

Dane statystyczne

Przyjrzenie się statystykom, jakie możemy odnaleźć w aplikacji Trends od Google zdają się jednoznaczne: Psychoterapia szczyt popularności w wyszukiwarkach doświadczyła w Polsce w dwutysięcznym szóstym, a zatem więcej niż 8 lat temu.

W owym czasie fraza „psychoterapia” było relatywnie najczęściej szukane przez Polaków, aczkolwiek w żadnym razie nie znaczy to, iż właśnie w tamtym czasie najczęściej poszukiwana była pomoc psychoterapeutów. Porównanie owych wyników z frazami, pod którymi potrzebujący poszukiwaliby pomocy w własnej okolicy, innymi słowy np. wyszukiwaniami: „psychoterapia Kraków” lub też „psychoterapia Warszawa”, w których szczyt zainteresowania zauważamy w granicach roku dwutysięcznego ósmego, można uznać że w poprzedzających latach Polacy poszukiwali informacji o psychoterapii w zamysłach edukacyjnych.
Trzeba niemniej przyznać,, że dostrzegalny jest ubytek zainteresowania tą sferą. Jak znaczny? W przypadku fraz lokalnych – można powiedzieć dramatyczny: ilość wyszukiwań psychoterapeutów w stolicy jest w tym momencie na poziomie zaledwie delikatnie przekraczającym 25% stanu maksymalnego. Ociupinę lepiej jest w Krakowie – liczba wyszukiwań znajduje się na poziomie przekraczającym 40% stanu maksymalnego, notowanego w maju 2008 roku.

Skąd spadek zainteresowania psychoterapią?

Jak wskazują rezultaty badań zamieszczone w „Clinical Psychology Review” deprecjacja zainteresowania może być bezpośrednio powiązana z aktywnością reklamowo-marketingową firm farmaceutycznych i doktorów, którzy zdecydowanie entuzjastyczniej niż w poprzednich latach aplikują specyfiki farmakologiczne jako podstawę leczenia.
Poza tym, brakuje w naszym kraju wśród ludności wiedzy, jaka umożliwiałaby potrzebującym usług poradni zdrowia psychicznego odróżnienie działalności psychoterapeuty, psychologa oraz psychiatry.