tabletki

Spada zainteresowanie psychoterapią

Psychoterapia to sfera, która – z punktu pojmowania amatora by się mogło zdawać – przeżywa od wielu lat swój rozkwit w Polsce, niemniej jednak publikacje najświeższych eksperymentów statystycznych wydają się temu zaprzeczać. Jak jest faktycznie? Sprawdziliśmy!

Dane statystyczne

Przyjrzenie się statystykom, jakie możemy odnaleźć w aplikacji Trends od Google zdają się jednoznaczne: Psychoterapia szczyt popularności w wyszukiwarkach doświadczyła w Polsce w dwutysięcznym szóstym, a zatem więcej niż 8 lat temu.

W owym czasie fraza „psychoterapia” było relatywnie najczęściej szukane przez Polaków, aczkolwiek w żadnym razie nie znaczy to, iż właśnie w tamtym czasie najczęściej poszukiwana była pomoc psychoterapeutów. Porównanie owych wyników z frazami, pod którymi potrzebujący poszukiwaliby pomocy w własnej okolicy, innymi słowy np. wyszukiwaniami: „psychoterapia Kraków” lub też „psychoterapia Warszawa”, w których szczyt zainteresowania zauważamy w granicach roku dwutysięcznego ósmego, można uznać że w poprzedzających latach Polacy poszukiwali informacji o psychoterapii w zamysłach edukacyjnych.
Trzeba niemniej przyznać,, że dostrzegalny jest ubytek zainteresowania tą sferą. Jak znaczny? W przypadku fraz lokalnych – można powiedzieć dramatyczny: ilość wyszukiwań psychoterapeutów w stolicy jest w tym momencie na poziomie zaledwie delikatnie przekraczającym 25% stanu maksymalnego. Ociupinę lepiej jest w Krakowie – liczba wyszukiwań znajduje się na poziomie przekraczającym 40% stanu maksymalnego, notowanego w maju 2008 roku.

Skąd spadek zainteresowania psychoterapią?

Jak wskazują rezultaty badań zamieszczone w „Clinical Psychology Reviewdeprecjacja zainteresowania może być bezpośrednio powiązana z aktywnością reklamowo-marketingową firm farmaceutycznych i doktorów, którzy zdecydowanie entuzjastyczniej niż w poprzednich latach aplikują specyfiki farmakologiczne jako podstawę leczenia.
Poza tym, brakuje w naszym kraju wśród ludności wiedzy, jaka umożliwiałaby potrzebującym usług poradni zdrowia psychicznego odróżnienie działalności psychoterapeuty, psychologa oraz psychiatry.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *